×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  
 
دکتر عشقی

 دشتستان بزرگ :مدیرعامل سازمان انتقال خون ضمن برشمردن مزایای گسترش برنامه ملی اهدای خون نادر، گفت: ایران تنها کشور مسلمان است که فناوری و دانش شناسایی و ذخیره سازی خون نادر را دارا است.

به گزارش دشتستان بزرگ به نقل از  ایسنا، دکتر پیمان عشقی در مراسم بزرگداشت روز ملی خون های نادر، نجات جان یک نفر را مانند نجات جان تمام انسانها دانست و افزود: این ما را دلگرم می کند که در مسیری قرار گرفته ایم که نجات بخش جان هموطنانمان است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به باور اغلب مردم به اینکه گروه خون oمنفی نادر به حساب می آید گفت: 3 درصد مردم کشورمان دارای این گروه خونی هستند اما گروه های خون نادر در یک هزار تا 5000 نفر جمعیت مشاهده می شوند و گروه های بسیار نادر نیز بین 5 تا 10 هزار نفر جمعیت یک مورد قابل مشاهده است.

وی تاکید کرد: در کشورمان کسانی هستند که تنها از گروه خونی خودشان می توانند استفاده کنند و به این منظور خون خود را باید ذخیره کنند و این خدمتی است که سازمان انتقال خون انجام می دهد.

دکتر عشقی با اشاره به مورد خون نادر شناسایی شده یک خانم در زاهدان گفت: تنها برادر این خانم هم خون وی بود و مواردی از این دست ضرورت تقویت طرح ملی خون های نادر را اثبات می کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران راه اندازی آزمایشگاه سرولوژی و رفرانس و تشکیل تیم تخصصی قوی که در این رابطه شکل گرفته است را لازمه این سیستم دانست که کاری دشوار به حساب می آید.

براساس گزارش وبدا، وی با تاکید به برتری علمی ایران در زمینه خون نادر و سرولوژی اختصاصی گفت: ایران هم اکنون مرجع کشورهایی به شمار می رود که با ما قطع رابطه کرده اند یا کشورهایی در منطقه که به سختی زیر پرچم برتری علمی ایران قرار می گیرند اما در این زمینه ناچار به مکاتبه، مراوده و درخواست نمونه شده اند.