×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  
 دشتستان بزرگ : رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر گفت: یکی از اقدامات مهم حوزه های هنری انقلاب اسلامی در کل کشور، حفظ، اشاعه و ثبت و ضبط خاطرات حماسه سازان عرصه دفاع مقدس است.
 
به گزارش دشتستان بزرگ به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان بوشهر؛ امید پارسایی فر در عصر خاطره حماسه "عملیات مروارید" گفت: با توجه به اینکه حوزه هنری انقلاب اسلامی ستاد و مرکز تخصصی برگزاری شب های خاطره در کل کشور است بر این اساس در استان بوشهر عصر خاطره با موضوع حماسه "عملیات مروارید" برگزار کردیم.
 
 
وی افزود: در این راستا یک تفاهمنامه ملی با نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امضا شده است که بر اساس آن حوزه هنری انقلاب اسلامی در کل کشور وظیفه ثبت و ضبط حماسه سازان نیروی دریایی و راهبردی جمهوری اسلامی ایران را دارد. 
 
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر ادامه داد: پایگاه دریایی بوشهر به دلیل حماسه ها و نقش آفرینی های متعدد قابلیت تبدیل به قطب فرهنگی نیروی دریایی ارتش را دارد.
 
پارسایی فر اظهار داشت: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر آمادگی خود را جهت ساخت فیلم مستند، موسیقی و فیلم بلند داستانی با مشارکت پایگاه نیروی دریایی اعلام می کند.
 
وی با اشاره به تعداد آثار هنری منتشر شده در رابطه با شهدای نیروی دریایی گفت: در حوزه هنری انقلاب اسلامی در سپاه، بسیج، نیروی دریایی و زمینی آثار متعددی منتشر شده است و در حوزه هنری انقلاب اسلامی دو کتاب با در رابطه با عملیات مروارید و تکاوران گردان یکم چاپ و منتشر شده است.
 
پارسایی فر افزود: در حوزه ملی، حوزه هنری انقلاب اسلامی تا به امروز حداقل ۲۰ جلد کتاب شامل زندگینامه شهدا و خاطرات فرماندهان و تکاورها در عملیات های دریایی را منتشر کرده است و آثار به عنوان کتاب های مرجع و قابل اعتماد در محافل دانشگاهی و حوزه دفاع مقدس مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد.
 
وی با اشاره به حضور ۳۵ پژوهشگر در سطح کشور عنوان کرد: در حال حاضر حوزه هنری استان بوشهر میزبان ۳۵ تن از پژوهشگران دفاع مقدس است که همه آن ها مامور به برگزاری ۱۰ شب خاطره و تحقیق در رابطه با شهدای نیروی دریایی هستند و آثار متنوعی را منتشر کنند.
 
پارسایی فر ادامه داد: در این راستا در این سه روز میزبانی با مشارکت مستقیم نیروی دریایی ارتش، پژوهشگران از موزه دریانوردی و خانه تاریخی رئیسعلی دلواری بازدید کرده و با ظرفیت های شناورهای موجود در پایگاه دریایی آشنا شدند. 
 
وی افزود: همچنین یک مسابقه کتابخوانی برگزار شد که از برگزیدگان در این مراسم تقدیر خواهد شد.
 
پایگاه دریایی در "عملیات مروارید" توانست نیروی دریایی عراق را مختل کند
 
فرمانده پایگاه نیروی دریایی بوشهر در عصر خاطره حماسه "عملیات مروارید" بیان کرد: این برنامه با مشارکت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر به منظور پاسداشت شهدای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و روایت حماسه "عملیات مروارید" با روایتگری امیر ناصر سرنوشت و جهانبخش جلیلی بازمانده ناو جوشن برگزار شد.
 
امیر ناخدا یکم ستاد جعفر تذکر افزود: نیروی دریایی ارتش با کلیه یگان های شناوری، پروازی، زیرسطحی و یگان های تفنگدار و تکاور دریایی وضعیت آمادگی رزمی بسیار خوبی دارند.
 
وی با اشاره به نقش پایگاه دریایی در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: پایگاه دریایی بوشهر توانست با حضور کلیه یگان های خود از تمامیت ارضی کشور در آب های ساحلی و خلیج فارس محافظت کند و همچنین توانست با تقدیم ۲۶۶ شهید، نیروی دریایی عراق را در ۶۷مین روز جنگ مختل کند.
 
امیر تذکر با اشاره به عملیات های پایگاه دریایی در دوران دفاع مقدس ادامه داد: پایگاه دریایی بوشهر در ۲۲ عملیات جنگی در دوران دفاع مقدس شرکت داشت که در "عملیات مروارید" توانست نیروی دریایی عراق را نابود کند.
 
به عنوان تکلیف و رسالت فرهنگی، ما باید به بازشناسی و بازخوانی زندگی شهدا بپردازیم
 
مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری در رابطه با آثار شهدا به خصوص آثار نیروی دریایی در سطح کشور گفت: به طبع در دهه های اخیر کتب پرشماری در حوزه ادبیات دفاع مقدس منتشر شده است، نزدیک به هفده هزار و ۵۰۰  عنوان کتاب در این زمینه منتشر شده است که شاید بخش قابل توجهی از آن ها به سیره پژوهی و زندگی پژوهی شهدای گرانقدر اختصاص دارد. 
 
محمد قاسمی پور افزود: به عنوان تکلیف و رسالت فرهنگی، ما باید به بازشناسی و بازخوانی زندگی شهدا بپردازیم و نشر آثار وزین و گرانقدر که بتواند شناسای شخصیت و وجود شهدای ارزشمند دفاع مقدس باشد برای رشد و ارتقا فرهنگی نسل جوان ما کامل ضروری است.
 
وی ادامه داد: در این راستا هر ساله شاهد انتشار آثار متعددی هستیم و امیداریم با برنامه ریزی، این آثار هر چقدر قوی تر، تاثیرگذار تر و هنرمندانه تر تنظیم و تالیف شود.
 
گفتنی است در پایان این نشست، دو کتاب عرصه دفاع مقدس و نیروی دریایی با نام های "تکاور گردان یکم" و "راز مروارید" تولید حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر و همچنین مجموعه قصه های دریا باز معرفی شد و جشن امضا انجام گرفت.