×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

 

دشتستان بزرگ- اعظم معارفی*:دیابت یک بیماری است که در آن بدن شما نمی تواند قند مصرف شده را جهت تولید انرژی بسوزاند. دیابت شایع ترین علت بیماری های قلبی عروقی، سکته ها، نارسایی کلیه، کوری و قطع اندام می باشد. بیماران دیابتی 2 برابر افراد عادی مبتلا به بیماری قلبی شده و دو برابر افراد عادی از بیماری قلبی فوت می کنند.

مواد غذایی در دستگاه گوارش هضم شده و تبدیل به مولکول قند یا همان گلوکز می شود و در بدن ما هورمونی به نام انسولین وجود دارد که باعث می شود گلوکز وارد سلول شده و به مصرف انرژی می رسد.

دیابت وقتی به وجود می آید که در بدن ما انسولین کافی برای وارد کردن گلوکز به داخل سلول ها وجود نداشته باشدو این سبب می شود که گلوکز در خون تجمع یابد و در اصطلاح می گوییم که قند خون افزایش یافته است.

چند نوع دیابت وجود دارد؟

به طور کلی 4 نوع دیابت وجود دارد:

1-دیابت نوع 1

2-دیابت نوع 2

3-دیابت  حاملگی

4-دیابت همراه با بیماری های دیگر

دیابت نوع 1: نوع یک که در آن بدن یا انسولین تولید نمی کند و یا اینکه انسولین کم تولید می کند. فقط 10-5 درصد دیابتی ها، این نوع بیماری را دارند که بیشتر در کودکان و افراد زیر 30 سال دیده می شود. در این  نوع بیماری، باید به طور روزانه انسولین تزریق شود.

دیابت نوع 2: این نوع دیابت مهم ترین نوع می باشد و به دیابت بزرگسالی معروف است.

حدود 90% دیابتی ها دچار این نوع دیابت هستند. در بدن این افراد ابتدا انسولین به اندازه کافی ترشح می شود اما به عللی موثر واقع نمی شود. اصولا اختلال در پاسخ هورمونی و مقاومت به انسولین عامل اصلی ایجاد افزایش قند خون است.

معمولاً افراد زیر ممکن است به دیابت نوع 2 مبتلا شوند:

-افراد بالای 30 سال

-افرادی که استعداد چاقی دارند.

-افرادی که در خانواده درجه اول آنها دیابتی وجود دارد یا استعداد ابتلا به دیابت دارند.

-برخی خانم های باردار

-افرادی که دارای فشار خون بالا هستند.

در بسیاری از افراد علائم دیابت نوع 2 چندان مشخص نیست. به همین دلیل تشخیص این نوع دیابت غالباً دیرهنگام است.

مهمترین علائم دیابت نوع 2 عبارتند از:

1-تشنگی فراوان

2-تکرار ادرار

3-عصبی و بی حوصله بودن

4-اختلال در بینایی

5-بی حسی و یا مور مور شدن انگشتان

6-ایجاد زخم و دیر بهبود یافتن زخم ها

پایه اساسی درمان دیابت نوع 2 غیر از آموزش، برنامه غذایی صحیح و فعالیت جسمی (ورزش) است. در بعضی موارد، دارای خوراکی و یا تزریق انسولین نیز بخشی از درمان است.

 

3-دیابت حاملگی:

حدود 3 تا 5 درصد خانم های باردار، به خصوص در اواخر دوران حاملگی، به دیابت مبتلا می شوند. خانم های بارداری که استعداد ابتلا به دیابت در آنها وجود دارد دارای عوامل خطرزای بسیاری هستند که احتمال دیابت حاملگی در ایشان شایع تر می شود. اگرچه بعد از زایمان و به دنیا آمدن نوزاد دیابت از بین می رود اما ممکن است در بارداری بعدی مجدداً ظاهر شود.

4-دیابت همراه با بیماری های دیگر:

در برخی افراد مبتلا به بعضی از بیماری ها ( به عنوان مثال تالاسمی، بیماری های لوزالمعده، بیماری های غدد درون ریز و ...) دیابت نیز بروز می کند.

آزمایشات تشخیصی دیابت:

تشخیص دیابت و پیش دیابت:

راه های مختلفی برای تضخیص دیابت وجود دارد ولی در اغلب اوقات آزمایش باید دوبار تکرار شود تا تشخیص دیابت قطعی شود.

تست باید در یک محیط مراقبت های بهداشتی مانند آزمایشگاه انجام شود. اگر دکتر شما تشخیص دهد که سطح قند خون شما بسیار بالاست و اگر شما دچار علائم کلاسیک قند خون بالا هستید نیاز به آزمایش دوم نیست و پزشک می تواند با همان آزمایش اول دیابت شما را تشکیل دهد.

آزمایش HbA1c:

تست HbA1c، میانگین قند خون شما را در دو تا سه ماه گذشته نشان می دهد و مزیت این روش این است که لازم نیست ناشتا باشید.

اگر نتیجه تست شما بزرگتر یا مساوی 5/6% باشد شما مبتلا به دیابت هستید:

تشخیص

HbA1c

نرمال

کمتر از 7/5

پیش دیابت

4/6-7/5

دیابت

5/6 یا بیشتر

 

 

آزمایش قند خون در حالت ناشتا  یا (FBS):

اندازه گیری قند خون بعد از حداقل 8 ساعت ناشتا نتیجه میلی گرم بر دسی لیتر 126 یا بیشتر دیابت محسوب می شود.

تشخیص

FBS

نرمال

کمتر از 100

پیش دیابت

125-100

دیابت

126 یا بیشتر

 

 

آزمایش قند خون 2 ساعت بعد از غذا (2hpp):

در مواردی که نتیجه آزمایش FBS مشکوک باشد این آزمایش توصیه می شود. برای انجام این آزمایش یک صبحانه متوسط و خوب بخورید.البته در مواقعی که آزمایشگاه به شما 100 گرم عسل یا 75 الی 100 گرم پودر گلوکز (حل شده در آب یا شیر) می دهند و از شما خواسته می شود 2 ساعت بعد به آزمایشگاه مراجعه نمایید. در این زمان از شما خواسته می شود به جز آب چیز دیگری نخورید و از استعمال دخانیات و ورزش خودداری کنید. در این آزمایش مقدار قند خون کمتر از 145 طبیعی، و مقدار مساوی یا بیشتر از 200 تاأیید کننده وجود دیابت است. اگر قند خون بین 200-145 باشد، آزمایش مشکوک اعلام می شود و تست تحمل گلوکز توصیه می شود.

-تست تحمل گلوکز:

این تست به صورت روتین در هفته های 26 الی 30 بارداری درخواست می شود. همچنین به زمانی که اضافه وزن دارید و یا سابقه خانوادکی دیابت دارید، پیش از این زمان نیز توصیه می شود. برای انجام این آزمایش باید حداقل 8 ساعت ناشتا باشید. در صبح روز آزمایش یک محلول گلوکز به شما داده می شود و نمونه خون در زمان های 1 ساعت، 2 ساعت و 3 ساعت بعد از خوردن گلوکز گرفته می شود.
آزمایش قند خون ساده BS:

این آزمایش در موارد اورژانسی انجام می شود و نیاز به ناشتا بودن ندارد. به عنوان مثال در افرادی که دچار اختلالات عصبی یا بیماری جدی هستند و بیمارانی که نیاز به به بستری شدن در بیمارستان دارند انجام می شود. براساس زمان و مقدار غذایی که در آخرین وعده مصرف کرده اند، سطح قند خون تصادفی، متغیر است.

*سوپروایزر آزمایشگاه پاستور

این آزمایش ها در آزمایشگاه پاستور برازجان به طور روزانه انجام می شود.