×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

دشتستان بزرگ: طی سالهای اخیر موضوعات و کلیدواژه‌های خبرساز فراوانی در فضای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برازجان مطرح شده که هرکدام برای مدتی فضای رسانه‌ای شهر و شهرستان را دچار تنش کرده است.


کلیدواژه‌هایی همچون «آب»، «برق»، «انتخابات» و... که در کنار یکی از پرتکرارترین این اخبار، کلیدواژه‌ی پرچالش «آرامستان برازجان» خودنمایی می کند.
پس از تنشهای دامنه‌ دار گذشته پیرامون موضوع مدیریت ناکارآمد آرامستان شماره یک شهر برازجان که تنشهای فراوان و در بسیاری موارد هزینه‌هایی را به شهروندان برازجانی تحمیل کرد، مدیریت این آرامستان طی یکی-دو سال اخیر سبب شد این موضوع تقریبا از چرخه‌ی اخبار خارج شده و فضای آرامی بر عملکرد مدیریت این آرامستان حاکم شود.


فضایی آرام که می‌توان آن را حاصل عملکرد مدیریت آرامستان قلمداد کرد سبب شد رضایتمندی شهروندان برازجانی از روند فعالیت آرامستان را شاهد باشیم، اما اخیرا گزارشی در یک رسانه‌ی محلی منتشر شد که می‌توانست چالش جدیدی را در فضای اجتماعی برازجان به دنبال داشته باشد، هرچند گزارش مذکور از سوی رسانه‌ های معتبر دشتستان و استان مورد استقبال قرار نگرفت اما ایجاد شائبه در عملکرد یکی از دستگاههای خدماتی مهم شهر برازجان سبب شد پیگیر این موضوع شده تا شاید ابعاد ماجرا شفاف شده و کذب یا صادق بودن ادعاهای مطرح شده روشن شود.
در گزارش مذکور ادعا شده که طی روزهای گذشته در آرامستان برازجان یکی از قبور قدیمی آرامستان بدون کسب اجازه از خانواده‌ی متوفی و یا اخذ حکم قضایی، نبش شده و جنازه‌ی جدیدی در آن دفن گردیده است. این گزارش مدعی شده سازه‌ی فلزی محصور کننده‌ی قبر مذکور که حتی نام مرحوم نیز بر آن نوشته شده بود بریده شده و پس از آن نبش قبر صورت گرفته است.
در این خصوص و پس از انجام هماهنگی های اداری لازم، گفتگویی کوتاه با مهدی رهنما، مدیر آرامستان شماره یک برازجان صورت گرفت.

- طی سالهای گذشته گزارش‌ها ی مختلف مردمی از وجود برخی سوء مدیریتها در آرامستان برازجان حکایت داشت، دلیل آن چه بود؟
: متاسفانه تا پیش از این آرامستان برازجان مدیریت مشخصی نداشت، یعنی در واقع مسئولیت اداره‌ی آرامستان به شخص خاصی محول نشده بود که بتوان وی را در قبال مسائل و موضوعات حوزه‌ی مسئولیتش رسما بازخواست کرد، تنها تعدادی نیروی خدماتی شهرداری در این محل مستقر بودند که متاسفانه عدم تفویض اصولی مسئولیت‌ها باعث شده بود شاهد مشکلات عدیده‌ای باشیم، به طور مثال در موارد متعددی شنیده شد که زمین قبور آرامستان به فروش رسیده است، گاه نیز مبالغ باور نکردنی و بسیار بالایی برای زمین یک قبر شنیده شده و یا هزینه‌های خدمات غسالخانه و... بدون هیچ گونه ضابطه‌ای بصورت دستی دریافت شده بود، در حالیکه مبالغ رد و بدل شده در هیچ سندی به ثبت نرسیده که قابل حسابرسی باشد، و البته مشکلات متعدد دیگری که مردم با آن مواجه بودند.

- دلیل به وجود آمدن چنین مشکلاتی چه بوده است؟
: عدم وجود مدیریت مشخص و پاسخگو یکی از اصلی‌ترین دلایل چنین مشکلاتی است، به عنوان مثال یکى از کارگرانى که به خدمت در آرامستان مامور شده بود، با استفاده از حمایت‌های غیراصولی یکی از بستگان صاحب منصب خود دست به اقداماتی زده که چیزی جز تخلف از قانون و سودجویی نامشروع نمی‌توان به آن اطلاق کرد، به طور مثال فروش زمین آرامستان (که وقفی بوده و شرعا و قانونا قابل خرید و فروش نیست) تنها یکی از مظاهر این رفتار غیرقانونی بوده که متاسفانه تا پیش از این در آرامستان مشاهده می‌شد، الحمدلله با حمایتهای شهردار و مجموعه‌ی معاونین شهرداری دست سودجویان از جیب مردم را در آرامستان کوتاه کردیم، اقدامی که جا داشته از شهردار و اعضای شورا که در این زمینه یاریگر ما بوده تشکر کنم.

- یکی از مواردی که طی روزهای اخیر از سوی عده‌ای خبرساز شده و تلاشهایی صورت گرفته تا از آن برای موج‌سواری استفاده شود، موضوع نبش قبر و دفن میت جدید، جای دفن میت دیگر بود، ماجرا چیست؟
همانطور که پیشتر عرض کردم در دوره‌های قبل، عده‌ای با استفاده از خلا نظارتی موجود اقدام به فروش زمین آرامستان یا رزرو برخی زمینها می ‌کردند، اقدامی که با توجه به وقفی بودن ملک آرامستان شرعا جایز نبوده و ایرادات فراوانی دارد، ماجرای قبر کذایی نیز چیزی جز این نبود، يكى از افرادی که پیش از این در آرامستان مشغول به کار بوده و از رابطه‌ی خویشاوندی با یک عضو مسئول در شورای شهر برخوردار بوده برای خود دفتر و دستکی راه انداخته و زمین یک قبر که در مجاورت مقبره‌ی سید محمد قرار داشته را رزرو می‌کند، روی آن سیمان‌کاری شده و با انگشت روی آن یک نام نوشته می‌شود! البته به این موارد نیز بسنده نکرده و برای محکم ‌کاری اقدام به حصارکشی مقبره‌ی دروغین نیز کرده بود! البته نکته‌ی جالب ماجرا اینجا بوده که آن دوستان محترم به این موضوع فکر نکرده که هیچ قبری بدون اطلاعات متوفی نمی‌شود!!! به همین دلیل فراموش کرده که بر روی این قبر خالی، حداقل نام خانوادگی، نام پدر متوفی و یک تاریخ وفات صوری بنویسند!! وقتی موضوع با شهادت شهود برای ما مسلم شد تصمیم گرفته که قبر خالی را تخریب و به هر شهروندی که مراجعه کرد واگذار کنیم.

- در گزارش منتشر شده مطالبی نیز از قول یکی از اعضای شورای شهر عنوان شده بود، در این خصوص چه نظری دارید؟
: بله متاسفانه این عضو ارجمند شورای شهر با توجه به نسبت فامیلی با فرد مذکور و بدون هیچگونه تحقیقی ابتدا در مقابل چشم تعدادی از شهروندان، پرسنل آرامستان را به نبش قبر، بیرون آوردن جسد متوفی، حمل با گاری و انداختن جسد در دره فصلی متهم کرده و سپس خواهان حضور اینجانب و پاسخگویی در این زمینه شد که به دلیل عدم رعایت سلسله‌ مراتب اداری، اینجانب از حضور در محل خودداری کردم.

- در واقع عضو شورای شهر قبل از هرگونه تحقیقی اقدام به وارد کردن اتهام به شما کرده و بعد از آن خواهان توضیح شما شده است؟
: متاسفانه بله! همینطور است، قبل از اینکه اینجانب صحبتی کرده و یا توضیحی ارائه کنم، مورد اتهام قرار گرفتم و نه تنها من بلکه مقام مافوق من یعنی شهردار برازجان نیز از حملات لفظی دوستان در امان نماند...

- سرانجام این ماجرا به کجا می رسد؟
: ما با تحقیق به این نتیجه رسیدیم، قبری که برخی دوستان (از کارگر سابق آرامستان گرفته تا عضو شورا و دوستان خبرسازشان) بر سرش گریه می‌کنند، مرده‌ای در آن نیست!! البته گواهى شهود عينى و دوربين موجود در آن مكان نیز دلايلی محکم بر اين مدعاست؛ به همین خاطر آن‌ را به یک خانواده‌ی متقاضی واگذار کرده تا میت خودشان را در آن به خاک بسپارند، اقدام انجام شده نشان داد تحقیقات ما صحیح بوده و واقعا مرده‌ای در قبر نبود، این را شاهدین می‌توانند گواهی کنند، حالا اگر کسی ادعایی داشته می‌تواند با ارائه‌ی مستندات نسبت به اثبات ادعای خود اقدام کند.
- متشکرم بابت توضیحاتی که ارائه کردید.
: من هم از شما ممنونم که پیگیر روشن شدن حقیقت هستید.

پیش از این زمزمه‌ها و گزارشهای مردمی از وجود برخی مشکلات در آرامستان برازجان حکایت داشت، حال نیز صحبتهای مدیر آرامستان گواه دیگری برای این ادعاهاست.

گرچه مدتها بوده که دیگر چنین اخباری منتشر نشده و به نظر می‌رسد مشکلات قبلی مرتفع گردیده اما انتشار اخباری همچون نبش قبر بدون مجوز و جدل‌های بعدی نشان داده که ماجراهای مربوط به مبارزه با جریان‌ های مشکل ‌آفرین در سالیان گذشته‌ی آرامستان همچنان ادامه دارد.

امید بوده مسئولین ذیربط، با دقت نظر ویژه‌ای نسبت به پیگیری این موضوع و خاتمه دادن به مشکلات آرامستان اقدام کرده تا مشکلات آرامستان یک بار برای همیشه خاتمه یابد.