×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  
 
جلد

دشتستان بزرگ :کتاب «رسوایی قرن و دیگر نوشته‌های مطبوعاتی» نوشته گابریل گارسیا مارکز با ترجمه علی شاکر و مقدمه دکتر محمدمهدی فرقانی منتشر شد.

به گزارش دشتستان بزرگ به نقل از  ایسنا، این کتاب که از سوی نشر خزه در ۲۸۰ صفحه و با بهای ۴۵هزار تومان منتشر شده، شامل ۴۲ نوشته‌ مطبوعاتی گابریل گارسیا مارکز است که بین سال‌های دهه‌ ۵۰ تا ۸۰ میلادی در نشریات مختلف به چاپ رسانده است.
در معرفی ناشر از این کتاب عنوان شده است: از دل این یادداشت‌ها و گاهی تک‌نگاری‌ها می‌توان پشت صحنه‌ رمان‌های مشهور مارکز را تماشا کرد؛ این‌که کدام اتفاق و دغدغه‌ روزمره زمینه‌ساز خلق «صد سال تنهایی»، «پاییز پدرسالار» و... شده است.
یادداشت‌های مطبوعاتی مارکز دست و دل او را برای خلق شاهکارهایش گرم می‌کرده‌اند. با این حال، خود آن‌ها هیچ کم از داستان‌های درخشانش ندارند و به خوبی گواهی می‌دهند که چرا مارکز یکی از غول‌های جاودان ادبیات دنیاست و چرا همای نوبل ادبیات بر شانه‌هایش نشسته است.
درباره اهمیت کتاب «رسوایی قرن» همین بس که خود مارکز گفته است: «نه دلم می‌خواهد مرا با «صد سال تنهایی» به یاد بیاورند، نه با جایزه‌ نوبل. دوست دارم با نوشته‌های مطبوعاتی‌ام از من یاد کنند.»
او در جایی دیگر هم عنوان کرده است: «من اساساً یک روزنامه‌نگارم. سراسر زندگی‌ام هم روزنامه‌نگار بوده‌ام. آثارم کتاب‌های یک روزنامه‌نگار است، حتی اگر در آن‌ها به‌وضوح این موضوع دیده نشود.»