×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

همایش بزرگداشت روز جهانی استاندارد در بوشهر، صبح امروز با حضور مسئولین کشوری برگزار شد.

 مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد با اشاره به نوسان کیفیت در برخی از کالاهای ایرانی گفت: این نوسان موجب از دست رفتن بخشی از بازار صادراتی آنها شده است به نحوی که نبود استمرار کیفیت در برخی کالاهای ایرانی موجب شده بخشی از بازار آنها در کشورهای حاشیه خلیج فارس، افغانستان و سی آی اس از دست برود.

تقی تقی پور افزود: صادر کالاهای جمهوری اسلامی ایران به کشورهای سی آی اس مورد استقبال فراوان قرار گرفت اما متاسفانه این امر تداوم نداشت.

وی با اشاره به لزوم تولید عاری از تقلب اظهار داشت: مصرف کننده باید از کیفیت کالا اطمینان حاصل نماید که این امر تنها با رعایت استاندارد محقق می شود.

این مقام مسئول، استاندارد را یک مطالبه دانست نه یک وظیفه و عنوان داشت: استاندارد باید در  همه جامعه رسوخ کند از دانش آموزان مدرسه‌ای گرفته تا مصرف‌کننده نهایی همگی باید با فرهنگ استاندارد آشنایی پیدا کنند.

مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد خاطر نشان کرد: استاندارد حلقه واسط تولید و اشتغال پایدار و صادرات است که این امر نشاندهنده اهمیت و جایگاه استاندارد است.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی استاندار بوشهر نیز در این همایش، یکی از لازمه‌های اصلی و مهم برای دستیابی به بازارهای جهانی را رعایت استاندارد کالاهای تولیدی با کیفیت عنوان کرده و گفت: رعایت استاندارد به سود تولیدکننده است چرا که با تولید محصول با کیفیت، بازار فروش محصول تولید شده نیز رونق بیشتری پیدا می‌کند.

دکتر سعید زرین فرد ادامه داد: امروزه تمامی افراد جامعه با ساز و کارهای مربوط به استاندارد آشنایی کامل داشته و مطالبه گر شده اند.

وی با انتقاد از وضعیت استاندارد آسانسورهای مراکز درمانی و دولتی سطح استان اظهار داشت: اکنون آسانسورهای برخی از مراکز دولتی و بیمارستان‌های استان بوشهر استاندارد لازم را ندارند که انتظار می رود این مهم به عنوان مقوله مورد مطالبه مردم بزودی محقق شود.

 

معاون هماهنگی و امور اقتصادی استاندار بوشهر افزود: اهمیت استاندارد سازی در استان بوشهر اکنون به پرورش میگو نیز  را یافته تا از طریق استانداردسازی از شیوع بیماری لکه سفید میگو در سایت‌ها پیشگیری شود.

مدیرکل استاندارد استان بوشهر نیز در این همایش گفت: استان بوشهر هم اکنون به یکی از قطب های آزمایشگاهی سطح کشور تبدیل شده است و این امر به دلیل استفاده از پتانسیل بخش خصوصی است.

محمدرحیم بهره‌مند خاطر نشان کرد: استاندارد بوشهر در تمامی زمینه ها به ویژه تدوین استانداردهای ملی از جمله استان های پیشتاز می باشد.

وی نوسازی سیلندرهای گاز مایع سطح استان را از جمله طرح های اصلی این اداره در سال جاری برشمرده و عنوان داشت: در راستای اجرای این طرح، 15 هزار سیلندر گاز مایع به صورت رایگان در سطح استان نوسازی خواهد شد.

در حاشیه این مراسم تفاهم نامه همکاری اداره کل استاندارد بوشهر با جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی شریف و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی این استان با محورهای استفاده بهینه از توانایی‌های علمی، آموزشی و پژوهشی طرفین و همکاری در فعالیت‌های تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی مرتبط، برنامه‌ریزی و طراحی دوره‌های آموزشی، و توسعه و ترویج فرهنگ استاندارد به امضا رسید.

از دیگر محورهای تفاهم نامه می توان به برگزاری دوره‌های آموزشی و گردهمایی‌های علمی مرتبط، استانداردسازی کیفیت مواد، وسایل و تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی، آموزش استانداردسازی مکان، وسایل و تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی، توسعه آموزش‌های مهارتی و ارائه پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی در امر استانداردهای اجتماعی، ترویجی و نظرسنجی های موردنیاز با توجه به توانمندی جهاددانشگاهی اشاره کرد.