×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  
 
تعیین حریم ۷ اثر تاریخی استان مرکزی از سوی وزارت میراث فرهنگی

دشتستان بزرگ : معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در جلسه شورای تعیین حریم وزارت میراث فرهنگی، عرصه و حریم ۷ اثر تاریخی استان مرکزی مشخص و مصوب شد.

به گزارش  دشتستان بزرگ به نقل از خبرگزاری مهر، محسن کریمی با بیان خبر فوق اظهار داشت: عرصه و حریم بناهای تاریخی بقعه ابوالعلی به همراه درخت چنار کهنسال این بقعه، خانه تاریخی اجلال در شهرستان تفرش، آب انبار میرزاحسین عاملی، تکیه خلیل جهان‌بیگ و امامزاده و آب انبار سید اسحاق شهرستان ساوه مربوط به دوره‌های سلجوقی تا قاجار مصوب شد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با بیان اینکه محدوده عرصه و حریم این آثار تاریخی پس از بررسی‌های کارشناسی و میدانی در کمیته‌های تخصصی مصوب شده، گفت: تعیین عرصه و حریم آثار تاریخی، تضمینی برای حفاظت هر چه بهتر از این آثار است.

وی افزود: این مصوبه با هدف پیشگیری از تهدیدات احتمالی و جلوگیری از هرگونه دخل و تصرف‌ در محدوده آثار تاریخی و توان بازدارندگی حقوقی مدنظر قرار گرفت.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با بیان اینکه تاکنون ۵۰ اثر در استان مرکزی تعیین عرصه و حریم شده اند، افزود: محدوده و حریم آثار تاریخی تحت حفاظت و نظارت این اداره کل خواهد بود و هرگونه دخل و تصرف در حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی تعیین شده، برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و متخلف مشمول مجازات‌های قانونی می‌شود.