×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  
کردهای سوریه

دشتستان بزرگ :کردهای سوریه ساعاتی پس از اعلام رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر آمادگی کشورش برای حمله زمینی و هوایی به مناطق شرق فرات، خواستار مداخله جامعه جهانی برای ممانعت از انجام عملیات نظامی ترکیه به مناطق تحت سیطره‌شان شدند.

به گزارش دشتستان بزرگ به نقل از سایت ارم نیوز، کانتون کردها در شمال سوریه با صدور بیانیه‌ای از تمامی نهادهای جامعه جهانی خواست تا ترکیه را به منظور ممانعت از انجام هرگونه حمله تحت فشار قرار دهند.

همچنین کردهای سوری، اتحادیه اروپا و گروه‌های فعال در سوریه از جمله ائتلاف بین‌المللی ضد داعش تحت امر واشنگتن را به اقدامات حمایتی مقابل تهدید و خطر ترکیه ترغیب و اعلام کردند: تهدیدات مستمر اردوغان خطرناک است و امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

کردهای سوریه در بیانیه خود، مطرح کردن این تهدیدات از سوی ترکیه به رغم اعلام پایبندی به تمامی بندهای مکانیزم امنیتی که با آمریکا بر سر آن به اتفاق نظر رسیدند تا بهانه‌ها را از ترکیه برای انجام هر اشغالگری جدید بگیرند، محکوم کردند.

اردوغان به رغم این که آنکارا و واشنگتن در ماه اوت درخصوص ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به اتفاق نظر رسیدند، تهدید به انجام عملیات نظامی در شرق فرات کرد.

پیشتر، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سخنانی گفت: ما عملیات زمینی و هوایی را در شرق فرات سوریه برای "تحقق صلح" در آنجا انجام خواهیم داد.

اردوغان گفت: ما مقدمات را چیده‌ایم و طرح عملیات نظامی در شرق فرات را تهیه و تکمیل کرده و دستورات لازم را در این باره صادر کرده‌ایم. عملیات ما در شرق فرات در حدی نزدیک است که می‌توانیم بگوییم امروز یا فردا انجام می‌شود.

در همین راستا، نیروهای سوریه دموکراتیک در واکنش به تهدید ترکیه مبنی بر آغاز عملیات نظامی در شرق فرات اعلام کردند که هرگونه اقدام نظامی غیر قابل توجیه ترکیه را به جنگی فراگیر در مرزها تبدیل می‌کنند.

آنکارا بارها به انجام عملیات نظامی در شهر فرات و همچنین منبج سوریه علیه یگان‌های مدافع خلق کرد تهدید کرده است که آنکارا آن را "گروه تروریستی" قلمداد می‌کند.

ترکیه و نیروهای همپیمان آن مانند "ارتش آزاد سوریه" پس از انجام دو عملیات نظامی در سال ۲۰۱۶ و سال ۲۰۱۸ علیه یگان‌های مدافع خلق کرد، بر مناطق گسترده‌ای در شمال سوریه سلطه یافتند.

پیشتر، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که آنکارا و واشنگتن بر سر تاسیس مرکز هماهنگی برای عملیات مشترک و منطقه امن در شمال سوریه به اتفاق‌نظر رسیده‌اند.