×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

۳۰ اثر از آیین‌های مذهبی بوشهر در فهرست آثار ملی است

 دشتستان بزرگ_کارشناس ثبت آثارملی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: تاکنون۳۰ اثر از آیین‌های مذهبی این استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش دشتستان بزرگ- سودابه معموری یکشنبه شب در گفت و گو با ایرنا افزود: از مجموع  ۷۰ اثر میراث ناملموس ثبت شده در فهرست آثار ملی ۳۰ اثر مربوط به آیین‌های عزاداری مردم استان  بوشهر در ماه محرم و صفر است.

وی بیان کرد: از برجسته‌ترین مراسم های آیینی استان بوشهر در  ماه های محرم و صفر که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده  می توان به  سنج و دمام، مختک علی اصغر، شهید کردن علم، نان پوشی،

پخت آش بوشهری در مراسم سوگواری اباعبدالله، پامنبری، گندم کوبی در شبانکاره، پخت هریسه در شهر شنبه، شب یازده محرم در روستای هلیله و تعزیه اشاره کرد.

معموری تصریح کرد: این استان در کنار جاذبه‌های تاریخی و گردشگری، فرهنگ پر محتوای آیینی و مناسبتی در خود دارد که این قبیل مراسم های آیینی نشان از علاقه مندی بالای مردم این استان به سرور و سالار شهیدان است.

کارشناس ثبت آثار ملی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر افزود: این مراسم ها خود به تنهایی می‌تواند معرف فرهنگ استان و جذب کننده گردشگر باشد که باید از این ظرفیت نهایت استفاده شود.