×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

آنالیز ژنتیکی و مولکولی ترایکم و ریشه‌های مویین گیاهان

دشتستان بزرگ- دانش آموخته ایرانی دانشگاه کلن آلمان در تحقیقات رساله اش موفق به آنالیز ژنتیکی و ملکولی ترایکم و ریشه های مویین در گیاه مدل ژنتیکی آرابیس آلپینا (Arabis alpina) شد.

به گزارش دشتستان بزرگ به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، مونا ماپار در سخنرانی علمی خود در جمع اساتید و محققان و دانشجویان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اظهار داشت: در این پروژه علاوه بر ارزیابی مکانیسم های ژنتیکی دخیل در رشد و نمو ترایکم ھا و ریشه های مویین طی تکامل، روابط ژنتیکی پیچیده بین ژن ها نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

دانش آموخته بورسیه دکتری موسسه مکس پلانک آلمان خاطرنشان کرد: نتایج رساله دکتری من در دانشگاه کلن که زیرنظر پروفسور Martin Hülskamp انجام شده نشان داد که ژنتیک دخیل در الگوی رشد ترایکم ها و ریشه های مویین طی تکامل، تغییرات تنظیمی قابل توجهی داشته که باعث تغییرات فنوتیپی قابل مشاهده ای شده است. ضمنا ارزیابی روابط پیچیده بین ژن های دخیل در الگوی رویش این دو صفت نشان داد که میزان بیان ژن ها تاثیر شگرفی بر تنظیمات ژنتیکی مربوط به آنها دارد.

محقق پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به این که نتیجه این تحقیق در مجله مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا (PNAS ) با ایمپکت فاکتور ۹.۵ و اچ ایندکس ۶۹۹ چاپ شده است اظهار داشت: با توجه به نقش بنیادی ریشه در ایجاد مقاومت به خشکی، امیدوارم این تحقیقات و تجربیات در شناخت بیشتر ریشه در پروژه مهندسی ریشه برنج برای تحمل به خشکی که در پژوهشگاه بیوتکنولوی کشاورزی در حال اجرا است، موثر باشد.