×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

مشاغل خانگي

دشتستان بزرگ- رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال فارغ‌التحصیلان جهاد دانشگاهی گفت: با اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، تاکنون برای ۱۴ هزار نفر در کشور اشتغال پایدار ایجاد شده و باید عنوان کرد ضرورت فرهنگ‌سازی مشاغل خانگی در جامعه حائز اهمیت است.

به گزارش دشتستان بزرگ به نقل از ایسنا، محمدصادق بیجندی صبح امروز (چهارشنبه، ۱۹ تیر) در جلسه تبادل‌نظر در خصوص طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با بیان اینکه ایجاد اشتغال پایدار یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های کشور است، اظهار کرد: از دو سال و نیم گذشته، نگاه جدید به حوزه مشاغل خانگی و طراحی الگوی جدید مطرح شد و سال گذشته این موضوع به طور جدی مورد پیگیری قرار گرفت و در ستاد مشاغل خانگی، الگوی پیشنهادی به تصویب رسید.

وی با تاکید بر چکش‌کاری طرح و انعطاف‌پذیری آن بر اساس شرایط استان‌ها، افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی کارفرما است و جهاد دانشگاهی به عنوان مجری، ارتباط بین همه دستگاه‌ها را برقرار می‌کند.

رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی، از کار مطالعاتی در ۹ کشور قبل از اجرای این طرح خبر داد و گفت: در حوزه آموزش و مشاوره، کارهای هدفمند و متفاوتی انجام شده و ارائه آموزش‌های عمومی و فراهم کردن بازار، از مزایای این طرح است و در این طرح نحوه عملکرد افراد را رصد می‌کنیم.

بیجندی به مشکلات مستندسازی این طرح اشاره کرد و ادامه داد: متأسفانه اطلاعاتی که از سازمان‌های مختلف در این طرح گرفته می‌شد، عموماً متناقض بود که امروز جمع‌آوری شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی، شبکه‌سازی را از اقدامات مهم در این حوزه عنوان کرد و یادآور شد: هم‌افزایی کامل در این طرح وجود دارد و در این طرح در صدد هستیم بحث تسهیل‌گران و مشاوران را دنبال کنیم و برای هر ۵۰ نفر متقاضی یک مشاور و تسهیل‌گر پیش‌بینی کردیم.

این مسئول با بیان اینکه در گام نخست، کار مورد مطالعه قرار گرفته و مشکلات احصا می‌شود، افزود: در گام دوم فراخوان ثبت‌نام داده شده و پس از آموزش و مشاوره، اتصال به بازار رخ می‌دهد و سعی شده است طرح به‌طور کامل و یکپارچه به مرحله اجرا درآید.

وی در رابطه با توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در استان زنجان نیز گفت: این طرح در زنجان به مرحله اجرا درآمده و در گام نخست ۸۰ نفر تحت پوشش قرار خواهند گرفت که امیدواریم این تعداد افزایش یابد.

در ادامه این جلسه، مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان نیز با بیان اینکه تاکنون در استان زنجان مجوز برای ۱۵ هزار مشاغل خانگی صادر شده است، اظهار کرد: ۸۰ درصد این افراد را بانوان تشکیل می‌دهند ولی باید به این نکته توجه داشت که مشکل اصلی این افراد اتصال به بازار است.

محمدرضا یوسفی تصریح کرد: متأسفانه در برخی مشاغل به علت مشکل بازاریابی فرد از چرخه تولید خارج می‌شود که با طرح جدید، قطعاً این مشکلات دیگر وجود نخواهد داشت و امیدواریم با اجرای این طرح شاهد رونق تولید در استان باشیم.

ماهرخ بلوری، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان نیز در این جلسه با تاکید بر حذف موازی‌کاری در اجرای طرح، خاطرنشان کرد: توانمندسازی بانوان یکی از اولویت‌های ما به‌شمار می‌آید و امیدواریم با اجرای این طرح، گام بزرگی در توانمندسازی بانوان برداریم.