×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

دشتستان بزرگ: حذف کیسه پلاستیکی در نانوایی ها، موضوعی بوده که دشتستان بزرگ، بارها در سال گذشته به آن پرداخته بود.

اخبار متعددی از جمله هشدار شبکه بهداشت در خصوص سرطان زا بودن کیسه های پلاستیکی و وعده مسئولان در خصوص حذف آن از نانوایی ها در دشتستان بزرگ، منتشر شد(وعده هایی که اجرایی نشد!).

حال دشتستان بزرگ، رسیدگی به حذف پلاستیک از نانواها را مجدد در دستور کار خود قرار داده و در این خصوص گفتگویی با رئیس صنف نانوایان دشتستان ترتیب داد.

غلامشاه مسیح گل در گفتگو با دشتستان بزرگ، گفت: تعدادی از نانوایان از کیسه پلاستیکی استفاده کرده که گفته ایم استفاده نکنند.

وی افزود: کیسه ای را شبکه بهداشت تایید کرده است، 6500تومان خرید نانواداران بوده و باید 7000تومان به فروش برسد، متاسفانه کیسه های ارزان قیمتی که پلاستیکی هم نبوده به تایید بهداشت نرسیده و کیسه های نخی که خانمی به نام راوند تولیدکننده آن بوده تایید شده است.

رئیس اتحادیه صنف نانوایان (خبازان) دشتستان اضافه کرد: این کیسه ها قیمت بالایی داشته و زمانی که گران باشد, مشتری خرید نمی کند، ما نیز توانایی و قدرت پافشاری را نداریم، چرا که مردم حاضرند از کیسه های پلاستیکی استفاده کرده و هزار تومان نیز برای آنها با ارزش است، چه برسد به 7هزار تومان.

وی اذعان داشت: با این وجود برخی از نانوایان خودشان کیسه های نخی را برای فروش آورده اند.

مسیح گل ضمن بیان این که دلیل عدم استفاده از کیسه های نخی گرانی آن بوده تصریح کرد: کیسه های پلاستیکی بزرگ را نمی توان حذف کرد، چرا که کشاورزان، کبابی ها و یا پیمانکاران به نان بسته بندی شده با تعداد بالا نیاز دارند، نمی توان جایگزینی برای آن در نظر گرفت، اما حذف کیسه های پلاستیکی کوچک شدنی است.

وی ادامه داد: استفاده از روزنانه به جای کیسه پلاستیکی نیز اصلا صحیح نبوده و اشتباه بزرگی است.

رئیس اتحادیه صنف نانوایان(خبازان) دشتستان افزود: پلاستیک کیلویی 20هزار تومان بوده و سودی برای نانوایان ندارد، اگر مشتری پلاستیک را از نانوا نگیرد از سوپرمارکت تهیه می کند.

مسیح گل اضافه کرد: کار صحیح، حذف پلاستیک از تمامی سوپرمارکت ها و نانوایان است، اگر پلاستیک و ظروف پلاستیکی مصرف بالایی نداشت، شاهد افزایش قیمت این چنینی آن هم نبودیم.

وی اذعان داشت: در گذشته نان ها تافتون بوده و ماندگاری بسیار خوبی داشت، به وسیله ای برای نگه داری هم نیاز نبود و پلاستیک چنین رواجی نداشت، اما حال اکثر نانوایی ها نان لواش تولید می کنند.

رئیس اتحادیه صنف نانوایان(خبازان) دشتستان تصریح کرد: متاسفانه کیفیت نان ها نسبت به گذشته ضعیف تر شده است.

مسیح گل ادامه داد: استفاده از دستگاه های جدید را می توان از جمله دلایل ضعیف تر شدن نان دانست، البته استفاده از آرد و مایع خمیر نیز تاثیرگذار است.