×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

 تولید داروهای آهسته رهش سرطانی توسط یک شرکت دانش بنیان

دشتستان بزرگ- داروهای آهسته رهش سرطانی توسط محققان یک شرکت دانش بنیان تولید شد.

به گزارش دشتستان بزرگ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدتقی فتحی مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان تولید کننده داروهای آهسته رهش سرطانی گفت: این سامانه‌های دارویی تشکیل شونده در موضع (In situ forming Drug delivery systems) نام دارند و نحوه عملکردشان به این صورت است که با یک حامل زیست سازگار و قابل‌جذب توسط بدن ترکیب‌شده و سامانه قابل تزریقی را تشکیل می‌دهد و با تزریق به بدن، در محل تزریق جامد شده و تشکیل یک کاشتنی (implant) حاوی دارو را می‌دهد.

این فعال حوزه فناوری با توضیح در خصوص نحوه عملکرد این داروی تولیدشده بیان کرد: دارو به‌صورت پیوسته و مداوم از سامانه مذکور رهایش پیداکرده و بدین‌وسیله غلظت دارو به‌طور مداوم در محدوده‌های زمانی طولانی (چندین ماه) در خون بیمار ثابت خواهد ماند.

فتحی با اشاره به اینکه فناوری In-Situ forming در دنیا در انحصار یک شرکت آمریکایی بوده و کشور ما تنها کشور تولیدکننده این دارو به‌جز آمریکاست، اظهار کرد: استفاده از این فناوری علاوه بر مزایای بسیار درمانی، راحتی بیمار و کاهش هزینه درمان مزیت‌هایی همچون جلوگیری از خروج ارز از کشور، دسترسی راحت دارو و کیفیت بالای آن، بومی‌سازی دانش تولید و فرمولاسیون را نیز به همراه دارد که باعث جلوگیری از کمبود دارو در کشور می‌شود.

وی با اشاره به وجود شبکه پرستاری در راستای استفاده از این سامانه در مراکز درمانی گفت: این شرکت دانش‌بنیان باوجود شبکه پرستاری منسجم به آموزش آن‌ها به‌منظور نحوه تزریق و پیگیری وضعیت بالینی بیمار پرداخته است، تا انجام امور درمانی زیر نظر متخصصان در کشور انجام شود.

فتحی قیمت فروش محصول را ۱۹۰ هزار تومان خواند و گفت: این مبلغ در مقایسه با داروهای کمیاب و خارجی مشابه بسیار مقرون‌به‌صرفه است و موضوع مهم این است که ۹۰ درصد این مخارج تحت پوشش بیمه قرار دارد.

این فعال حوزه فناوری در پایان از تولید داروی تریپتورلین سه‌ماهه خبر داد و گفت: این دارو نیز به‌زودی تولید و روانه بازار خواهد شد. اما نیاز موفقیت نگاه متداوم مسئولان کشوری را می‌خواهد تا ضمن جلوگیری از واردات محصولات مشابه خارجی بستر فعالیت در حوزه درمانی را برای محققان داخلی فراهم کند.