×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

دشتستان بزرگ: گوشت و مرغ این روزها سوار بر اسب گرانی می تازند و وعده ها برای کاهش قیمت گوشت و مرغ به واقعیت تبدیل نمی شوند.
به گزارش دشتستان بزرگ، هر چند گفته می شود دولت برای کاهش قسمت گوشت قرمز و مرغ تلاش می کند اما به نظر می رسد دست های پشت پرده اجازه بازگشت روزهای ارزانی به بازار را نمی دهند.

 وضعیت مرغ نیز بهتر از این نیست و براساس آمارهای موجود علی رغم افزایش تولید گوشت مرغ، متاسفانه همچنان قیمت این کالای اساسی افزایش میابد.


یکی از مرغ فروشان شهر برازجان در این خصوص به دشتستان بزرگ، گفت: متاسفانه مرغ را با قیمتی بالا از کشتارگاه خریداری می کنیم.

وی افزود: قیمت مرغ برای فروش نیز بالا بوده و باید فکری به حال این ماجرا شود، فعالیت بخش خصوصی نیاز به حمایت داشته اما گاهی اوقات بخش خصوصی که همان کشتارگاه بوده مقصر این ماجراست.

وی که خواست نامش فاش نشود اضافه کرد: قیمت بالای مرغ هم فروش ما کاهش داده و هم در تامین اقلام مصرفی خانواده ها تاثیرگذار بوده است، امروزه بسیاری از مردم توانایی خرید گوشت، میگو و یا ماهی را نداشته و حال با افزایش قیمتی که برای مرغ شاهد بودیم، خرید آن نیز برای برخی از خانواده ها مشکل ساز شده است.

 

نحوه توزيع مرغ، غلط است
رئیس اتحادیه صنف اغذیه فروشان و هتلداران (پزندگان) دشتستان با اشاره به این که بیش از ده مرغداری در دشتستان داشته گفت: مرغدای ها حق پرورش مرغ را داشته و چون اجازه کشتار ندارند، آن را به کشتارگاه می برند، برای توزیع بین عاملین فروش مرغ نیز کشتارگاه عمل می کند.

محمد صادق كماليان در خصوص مقدار سوددهی مرغ فروشی ها، اضافه کرد: سازمان حمایت از مصرف کننده از 25سال پیش سهم سود خرده فروشی مرغ را 10درصد در نظر گرفته و حال به لحاظ قانونی افزایش این سود توسط مرغ فروشی غیر قانونی است، البته در گذشته مغازه های مرغ فروشی سود زیر 10درصد گرفته و این افزایش سود در دشتستان از نیمه دوم سال جاری آغاز شده است.

وي در مورد تفاوت قیمت مرغ گرم و منجمد، اذعان داشت: به لحاظ وضعیت بازار، قیمت مرغ منجمد و مرغ گرم تقریبا یکسان شده است.

Image result for ‫گراني مرغ‬‎

كماليان تصریح کرد: گاهی اوقات شاید قیمت مرغ منجمد از مرغ گرم بالاتر برود، دلیل این رخداد نیز گران بودن بیش از حد قیمت مرغ است، کشتارگاه دیگر به جهت منجمد کردن آن اقدام نکرده و چون سردخانه ها خالی بوده و مرغ منجمد کم شده است، قیمت آن نیز بالا رفته است.

مالك يكي از مرغداري هاي دشتستان در پاسخ به دشتستان بزرگ در خصوص وضعیت بازار و زمان کاهش قیمت مرغ منجمد، گفت: به دست آمدن مرغ در مرغداری ها و کشتار زیاد آن در کشتارگاه تاثیر در کاهش قیمت مرغ منجمد دارد.

كماليان دلیل اصلی افزایش قیمت مرغ را گران شدن کالاهای مصرفی و افزایش هزینه در مرغ داری ها دانست و افزود: اکثر کالاهای مصرفی برای تولید و رشد مرغ، خارجی بوده و دستمزد کارگر، بیمه، تعرفه آب و برق و هزینه اداره کشتارگاه بیش از اندازه افزایش یافته است، بنابراین شاهد افزایش دستمزد کشتارهای حق العملی در کشتارگاه هستيم.

وي اضافه کرد: مرغ، ماهی و گوشت از کالاهای اساسی بوده و بعد از گران شدن بیش از حد گوشت گرم و منجمد، و افزایش نرخ ماهی و میگو، مردم به دنبال جایگزین رفته و بیش از قبل به مرغ روی آورده تا وعده غذایی خود را تکمیل کنند.

كماليان داشت: هر ساله دولت به منظور تنظیم بازار مرغ و جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت، مرغ تعاونی توزیع کرده اما در سال جاری نحوه توزیع مرغ تعاونی و رسیدن آن به دست مصرف کننده غلط و ناصحیح بوده است.

رئیس صنف اغذیه فروشان و هتلداران دشتستان اظهار داشت: در دهه 80 معرفی عاملین فروش مرغ همراه با اخذ پروانه کسب از اتحادیه به اتاق اصناف صورت گرفته و اتاق اصناف با معرفی به بازرگانی و شرکت امور دام استان، پیگیری دریافت سهمیه مرغ را انجام و دریافت آن توسط فروشنده مرغ صورت می گرفت.

كماليان افزود: در گذشته پس از دریافت سهمیه مرغ فروشی ها، نظارت بازرسین صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و گاها فرمانداری به جهت توزیع صحیح مرغ انجام شده و شبکه بهداشت و درمان و دامپزشکی نظارت کامل به جهت سلامت محل توزیع مرغ، شرایط نگهداری، تاریخ تولید و انقضاء و.... داشتند.

وي اضافه کرد: یکی از مزیت های اجرای این طرح در گذشته، توزیع در تمامی نقاط شهر بود، تمامی شهرهای دشتستان نیز سهمیه خود را با معرفی عاملین از طرف بخشداری دریافت می کردند.

کمالیان اذعان داشت: در حال حاظر سهمیه در نظر گرفته شده برای توزیع مرغ تعاونی در شهرستان دشتستان کم بوده و بر اساس سرانه جمعیت نیست، به طور مثال در دهه 80شاهد توزیع 140تا 150تن مرغ تعاونی برای ایام ماه مبارک رمضان و یا عید سال بودیم.

وی ضمن بیان این که جمعیت شهر برازجان بیش تر از گذشته نیز شده است، اظهار داشت: توزیع مرغ تعاونی بسیار کاهش یافته و اصلا در حد مقایسه با گذشته نیست.

كماليان خاطرنشان کرد: یکی از دلایل مهم در عدم توانایی و جلوگیری از افزایش قیمت مرغ گرم، نحوه توزیع و کمبود مرغ تعاونی برای شهرستان دشتستان است.

 

قائيدي: وظیفه من تنها نظارت است

رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتستان نیز در گفتگو با دشتستان بزرگ، گفت: وظیفه من تنها نظارت است.

شهسوار قائدی افزود: با تخلفات در راستای کار صنفی برخورد کرده و اگر گران فروشی و یا عرضه خارج از شبکه(فروش بالاتر از قیمت مصوب مرغ) مشاهده شود برخورد می شود.

وی اضافه کرد: شهروندان نیز در صورت مشاهده هر گونه تخلف صنفی و گران فروشی ضمن تماس با شماره 124موضوع را اطلاع داده تا پرونده برای عامل متخلف تشکیل شده و به تعزیرات ارسال شود تا عاملیت آن لغو شود.

رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتستان اذعان داشت: تامین اقلام تنظیم بازار وظیفه جهاد کشاورزی بوده و صنعت، معدن و تجارت به عنوان دستگاه ناظر است.

قائدی تصریح کرد: در شهر برازجان 8شعبه و در شهرهای دشتستان نیز در 8شعبه شاهد توزیع اقلام تنظیم بازار هستیم، در شهر برازجان سه شعبه فروشگاه جنوب گاز، دو شعبه آیس مارکت، یک شعبه آفتاب، یک شعبه حسینیه اعظم و یک شعبه چهارراه مجتمع در حال توزیع است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتستان خاطرنشان کرد: با توجه به جمعیت شهرستان دشتستان و میزان مصرف، مقدار توزیع اقلام پروتئینی(مرغ و گوشت) کفاف جمعیت را نمی دهد.