×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  
پنجشنبه های سلامت دشتستان بزرگ:

دشتستان بزرگ: باکتری اشریشیاکلای، نوعی میکروب است که به طور طبیعی در بدن انسان زندگی می کند.
 این میکروب قادر به رشد در شرایط دمایی °C50-7 و شرایط اسیدی(تا 4/4pH=) است، که نشان دهنده­ قابلیت گسترده رشد این باکتری در شرایط مختلف بوده و می ­توان آن ­را در سطوح آلوده مختلفی مثل دست­ ها، لباس­ ها، خاک و آب نیز پیدا کرد.


 این باکتری شایع­ترین میکروب طبیعی روده انسان و حیوانات خونگرم است که در کودکان چند روز پس از تولد مستقر می­ شود. 
این میکروب همه گیر، در کنار فوایدی که در بدن انسان دارد، می تواند بسیار خطرناک و مرگبار باشد.
 باکتری های اشریشیاکلای به دو دسته عفونی و غیرعفونی تقسیم می شوند. این باکتری اگرچه معمولا بی­ضرر می ­باشند ولی چندین سویه از اشریشیاکلای، (ژن­های بیماری­زا را به دست آورده ­اند که به آن­ها خاصیت بیماری­زایی برای انسان و حیوان می­ بخشد) از هنگام کشف آن در سال 1885 توسط تئودور اشریش از مدفوع کودکان به عنوان یکی از مهمترین عوامل عفونت زای انسانی معرفی شده است. 
این میکروب انواع عفونت های اسهالی، ادراری، دستگاه تناسلی و ... را می تواند ایجاد کند.

بیماری اسهال یکی از مشکلات بهداشتی در سراسر جهان ﺑﻪ ﺧﺼﻮص در ﮐﺸﻮرﻫﺎی درﺣﺎل ﺗﻮﺳﻌﻪ (از ﺟﻤﻠﻪ آﺳﯿﺎ، ﺧﺎورﻣﯿﺎﻧﻪ، آﻓﺮﯾﻘﺎ و آﻣﺮﯾﮑﺎی ﻻﺗﯿﻦ) ﺑﻮده و دوﻣﯿﻦ ﻋﺎﻣﻞ ﻣﺮگ و ﻣﯿﺮ ﺑﻌﺪ از ﻋﻔﻮﻧﺖ­های تنفسی به شمار می ­آید. 
در ایران طبق آمار سازمان بهداشت جهانی میزان مرگ و میر در اثر اسهال 9/36 به ازاء 1000 تولد زنده و در کودکان زیر 5 سال 7/9 مورد به ازاء هر 1000 تولد زنده می­باشد که باکتری اشریشیاکلای نقش قابل توجهی در این آمار دارد. 

علاوه بر عوامل هورمونی و مادرزادی که سبب بروز نازایی در زنان می شوند، عوامل عفونی متفاوتی مانند اشریشیاکلای به عنوان عوامل اصلی ایجادگر عفونت های تناسلی و نازایی در زنان به شمار می روند و می تواند منجر به نازایی شود.

در واقع نازایی مشکل بزرگ دیگر است که این میکروب ایجاد می کند. مسائل روحی و روانی که در اثر مشکلات تولیدمثلی برای زوج ­های جوان به وجود می­ آید می ­توانند جبران ناپذیر باشند. 
گزارش ­های پیشین نشان داده است که نازایی می تواند موجب طلاق، خودکشی، احساس گناه و  سرزنش، استرس و افسردگی در زنان شود. به طور متوسط حدود 4/72 میلیون زن در سراسر دنیا با مشکل نازایی روبه­رو هستند.
 اشریشیاکلای در صورت آلوده کردن واژن خانم ها، به طور بالقوه می­تواند باعث عفونت شدید، نازایی و بیماری­های التهابی لگن را در زنان ایجاد نماید.

این میکروب که اکثرا مردم آن را مفید می پندارند، علاوه بر عفونت های ذکر شده، باعث عفونت های شدید ادراری می شود. 
در واقع باکتری اشریشیاکلای پاتوژن ادراری اصلی­ترین عامل ایجاد کننده عفونت­ های دستگاه ادراری در انسان و خصوصا زنان است. 
این باکتری مسئول 90 درصد از کل موارد ادراری باکتریال اکتسابی از جامعه است.

البته باید این را در نظر گرفت که با مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، نمی توان این میکروب را از بین برد. با این کار می تواند اشریشیاکلای مفید موجود در بدن انسان را نیز از بین ببرد و مشکلات گوارشی متعددی را ایجاد نماید. 
نوع عفونی این میکروب تنها در آزمایشگاه ها قابل تشخیص می باشد. بنابراین به منظور از بین بردن عفونت خطرناک این میکروب حتما باید تحت درمان قرار گرفت. 

 منبع: 
مقاله مقایسه فراوانی فاکتورهای ویرولانس اشریشیاکلای یوروپاتوژنیک انسان و کلی­باسیل طیور از سیده رویا علوی شریف