×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  
پنجشنبه هاي سلامت دشتستان بزرگ:

دشتستان بزرگ- نسيم گرمسيري: دیس منوره در تعریف به دردهای دوره ای یا سیکلیک گفته می شود که یک اختلال شایع ژنیکولوژیک است و تقریبا 50 درصد از زنان دارای سیکل های قاعدگی را درگیر می کند.

حدودا يك درصد از زنان در سنین باروری، 3-1 روز در هر ماه به علت دیس منوره شدید از نظر کاری دچار اختلال می شوند.

گاهی اوقات دیس منوره فیزیولوژیک است و علت پاتولوژیکی ندارد که علتش، پروستاگلاندین هایی است که در زمان قاعدگی از دیوار داخلی رحم (اندومتر) رها می شوند. پروستاگلاندین ها باعث القا انقباضات عضله صاف در رحم می شوند و این امر باعث دردهای کولیکی و شبیه زایمان در قسمت تحتانی و پشت می گردد.

شروع دردها معمولاً چند ساعت قبل از عادت ماهیانه یا درست همزمان با شروع قاعدگی می تواند باشد و مدت زمان درد 48 تا 72 ساعت طول می کشد. درد شکم اغلب با تهوع و استفراغ ، اسهال، خستگی، سردرد و احساس ضعف عمومی همراه است. در اکثر دختران نوجوان در 2 تا 5 سال اول پس از اولین شروع قاعدگی، دیس منوره اولیه مشاهده می شود.

نوعی دیگر از دیس منوره وجود دارد که یک پاتولوژی زمینه ای مثل اندومتریوز،  آدنومیوز، پولیپ سرویکس، چسبندگی های داخل رحمی، بیماری های التهاب لگنی و یا گذاشتن IUD ایجاد می شود. زنانی که دیس منوره پاتولوژیک دارند معمولا در مواقعی غیر از قاعدگی نیز درد دارند.

هدف اصلی در ارزیابی بیماران دارای دیس منوره ، افتراق نوع فیزیولوژیک از پاتولوژیک است که در اغلب موارد این امر با استفاده از شرح حال از بیمار و معاینه فیزیکی و انجام سونوگرافی های مربوطه امکان پذیر است.

برگرفته از کتاب هاي ORDER زنان و  CMMD