×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

دشتستان بزرگ: گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از ماده معدنی کربنات کلسیم فسیلی علاوه بر تولید بتن سبک، به فرمولاسیون چسبی برای دیوار چینی‌های سفالی و بتن سبک دست یافتند و به گفته این محققان این محصولات علاوه بر کاهش هزینه‌های مصرف، عایق رطوبت، سرما، گرما و صدا نیز هستند.

به گزارش دشتستان بزرگ: محمدزمان سلامتی، مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: در مطالعات انجام شده، "بتن سبک پایه سیمانی" و "چسب" (PVG) کاشی و سرامیک تولید کردیم.

وی پایه تولید چسب و بتن سبک را کربنات کلسیم فسیلی (صدف کوهی) دانست و افزود: کربنات کلسیم فسیلی یک ماده معدنی استثنایی و یکی از پرکاربردترین مواد شناخته شده است. این محصول خالص‌ترین نوع کلسیم در طبیعت است؛ چراکه این ماده معدنی از تجمیع سنگ و سخت شدگی پوسته و اسکلت صدف‌ها و شکم پایان و سرپایان تشکیل شده است.

سلامتی ادامه داد: پودر صدف معدنی دارای کاربردهای وسیع در صنعت برای تولید بلوک بتنی و حوزه دام و طیور برای استخوان‌سازی و انعقاد خون دام و طیور و به‌ویژه در گاوهای شیری و مرغ‌های تخم‌گذار است.

این محقق با بیان اینکه بلوک بتنی سبک و چسب سرامیک بر پایه کربنات کلسیم فسیلی تولید شده است، خاطرنشان کرد: بلوک‌های سبکی که در حال حاضر در کشور به تولید رسیده است، پایه آهکی دارند؛ ولی در این تحقیقات بتن سبک پایه سیمانی دارد.

محقق این طرح، مقاومت در برابر آب و رطوبت را از مزایای این بتن نام برد و یادآور شد: از آنجایی که کربنات کلسیم یکی از مقاوم‌ترین و سخت‌ترین ترکیبات موجود بر روی کره زمین است، از این رو تیم تحقیقاتی ما به فرمولاسیون تولید قطعات بلوک سبک با استفاده از این ماده معدنی به جای استفاده از ماسه بادی و ماسه سیلیسی با مقاومت بالاتر دست یافتند.

وی وزن مخصوص این بتن سبک را ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم در یک متر مکعب آن دانست و اظهار کرد: این بتن یک چهارم وزن بتن‌های معمولی را دارد، ولی نسبت به بتن‌های سبک پایه آهکی در هر یک متر مکعب، ۱۰۰ کیلوگرم وزن بیشتر دارد؛ البته از مقامت بالایی در برابر آب و رطوبت برخوردار است.

سلامتی، عایق ۱۰۰ درصدی سرما و گرما و صدا، صرفه‌جویی در مصرف فولاد ۳۰ تا ۳۵ درصد و کاهش وزن سازه‌ای ساختمان، مقاومت بالا در برابر آتش و حذف مصرف گچ، خاک و آستر سیمان را از دیگر قابلیت‌های این بتن سبک نام برد.