×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

دشتستان بزرگ- محسن عابدي: جمعي از خبرنگاران استان، صبح سه شنبه، از تأسيسات آبي سد رئيسعلي دلواري بازديد كردند.

به گزارش دشتستان بزرگ؛ مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی آب منطقه ای بوشهر در حاشيه اين بازديد، با اشاره به حجم پائين آب ذخيره شده در پشت اين سد گفت: كمترين حجم آب ذخيره شده در تاريخ تاسيس سد مربوط به سال 96-97 مي باشد كه اين مي تواند زنگ هشداري باشد براي تابستان سال آينده.

رضا چویلی خاطر نشان كرد: اين سد با ظرفيت 510 ميليون متر مكعب ساخته شد كه 430 ميليون متر مكعب آن مربوط به بخش كشاورزي، 80 ميليون متر مكعب مربوط به حق آبه زيست محيطي رودخانه شاپور و تالاب حله و مابقي به بخش هاي شرب و صنعتي اختصاص داده شد.

وي ادامه داد: در حالي كه بيشترين حجم آب ذخيره شده در تاريخ احداث اين سد مربوط به سال 91 به مقدار 350 ميليون متر مكعب و كمترين نيز مربوط به سال 97 با 85 ميليون متر مكعب است كه با اولويت محيط زيست، خدمات، باغات، زراعت و طرح هاي توسعه اي اختصاص خواهد يافت.

مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی آب منطقه ای بوشهر در خصوص چگونگي تأمين آب شرب آب شرب برازجان اظهار داشت: آب شرب برازجان از سد رئيسعلي دلواري تأمين نمي شود و 4 ميليون متر مكعب از حجم آب ذخيره شده اين سد مورد مصرف آب شرب ساير نقاط از جمله آب شيرين كن سعدآباد قرار مي گيرد.

وي با اشاره به ذخيره 71 ميليون متر مكعبي آب ذخيره شده در پشت سد رئيسعلي دلواري در اوايل مهرماه سال جاري، خاطر نشان كرد: به دليل پرداخت حق آبه كشاورزي تا پايان آبان ماه، اين حجم به 67 ميليون متر مكعب تقليل يافت.

چويلي اذعان داشت: با برنامه ريزي هاي صورت گرفته، آب آبشيرين كن هاي آبپخش و سعدآباد از اين سد و برازجان و دشتستان نيز از سد كوثر تأمين خواهد شد.

وي با اشاره به ميانگين بارش 250 ميليمتري سالانه در سطح استان، خاطر نشان كرد: تا پايان هفته اول آذرماه اين ميزان به 184 ميليمتر رسيد كه از سطح ميانگين كمتر است اما اميد است با توجه به پيش بيني هاي صورت گرفته جهت بارنگي در بهمن ماه، اين كمبود مرتفع گردد.

 

براي ديدن تصاوير بيشتر، اينجا كليك كنيد