×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

 کارخانه نوآوری فضایی راه اندازی می شود

دشتستان بزرگ - رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: پژوهشگاه فضایی ایران در شهر اصفهان و در نزدیکی دانشگاه صنعتی اصفهان فضای مناسبی را برای تاسیس کارخانه نوآوری در نظر گرفته است.

به گزارش دشتستان بزرگ به نقل ازمهر، حسین صمیمی امروز در گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های حوزه فضایی گفت: پژوهشگاه فضایی ایران تصمیم گرفته است که در منطقه نوآوری حول دانشگاه شریف، ساختمانی را برای استقرار شرکت‌های استارت‌آپ فارغ التحصیل و آماده ورود به بازار تخصیص دهد که در کنار سایر شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نوآوری مستقر در منطقه، به حمایت از کسب و کارهای فضاپایه بپردازد.

وی ادامه داد: پژوهشگاه فضایی ایران در شهر اصفهان و در نزدیکی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز فضای مناسبی را برای تاسیس کارخانه نوآوری حوزه فضایی در نظر گرفته که به‌عنوان یک هاب مرکزی در این منطقه به حمایت از کسب و کارهای نوپا بپردازد.

صمیمی با تاکید بر اینکه پژوهشگاه فضایی ایران به دنبال ایفای نقش کلیدی در توسعه کسب و کارهای نوپای حوزه فضایی است، اظهار داشت: گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های حوزه فضایی و برگزاری نشست‌های تبادل فناوری و نوآوری بستری مناسب برای شناخت بازیگران زنجیره ارزش صنعت فضایی کشور، شناخت توانمندی‌ها و ایده‌های خلاقانه آنان و نیز عرضه نیازمندی‌های کشور در حوزه فضایی است و گامی مهم برای توسعه صنعت فضایی کشور محسوب می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد که برگزاری این رویداد نقطه عطفی در توسعه کسب وکارهای فضا پایه و در نهایت رشد اقتصاد فضایی در کشور باشد و گفت: این رویداد در حالی برگزار می‌شود که آمار و ارقام جهانی حکایت از رشد روز افزون اقتصاد فضاپایه در جهان دارد و شرکت‌های نوآور با ارائه سرویس‌های جدید مبتنی بر داده‌های فضایی، نقش مهمی در رشد و توسعه این اقتصاد نوظهور دارند.

صمیمی افزود: پژوهشگاه فضایی ایران با تجربیات ارزشمند در حوزه طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی و نیز برخورداری از زیرساخت‌های آزمایشگاهی پیشرفته، می‌تواند حمایت‌های قوی از شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ در حوزه فناوری فضایی به‌عمل آورد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران خاطرنشان کرد: پژوهشگاه فضایی ایران تاکنون در انجام پروژه‌های طراحی و ساخت ماهواره با به‌کارگیری رویکرد مدیریت تحقیقات، با بیش از ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه مشاوره در طراحی و ساخت، همکاری به ارزش ۲۵ میلیارد تومان انجام داده و با وجود ۲۰ دانشگاه معتبر کشور در حوزه توسعه دانش فضایی و همچنین مشاوره در حوزه طراحی و توسعه، همکاری به ارزش حدود ۲۰ میلیارد تومان داشته است.

وی افزود: پژوهشگاه فضایی ایران با برقراری تعامل با دستگاه‌های اجرایی نظیر وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه، شناخت خوبی از نیازمندی‌های این دستگاه‌های اجرایی در حوزه پایش محصولات راهبردی نظیر گندم، برنج و سیب‌زمینی، پایش منابع آبی و آمایش سرزمین کسب کرده که این مسئله می‌تواند کمک قابل توجهی به شرکت‌های استارت‌آپ حوزه خدمات برای ورود به بازار کند.

صمیمی در خصوص خدمات فضاپایه پژوهشگاه فضایی ایران گفت: در طول سال گذشته پژوهشگاه، فعالیت‌های منسجمی برای معرفی خدمات فضاپایه به دستگاه‌های اجرایی مختلف انجام داده است که از بارزترین آنها می توان به ارائه نقشه‌های کاربردی از روند گسترش سیل و هشدار تشدید سیل در جریان بحران سیل فروردین ۹۸ اشاره کرد؛ در بحث ارزیابی خسارت سیل به کشاورزان، نقشه‌ها و آمارهای تولیدی پژوهشگاه مبنای پرداخت خسارت توسط وزارت کشور قرار داده شده است.