×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  

دشتستان بزرگ: شهردار آب پخش در گفتگو با دشتستان بزرگ گفت: به استناد ماده 67 قانون شهرداری ها، شهرداری می بایست بودجه پیشنهادی خود را تا پایان دی ماه سال قبل به شورای شهر ارئه دهد.
اعظم صمصامی افزود: شورای شهر نیز تا پایان بهمن ماه می بایست با برگزاری جلسات مشترک با شهردار و کارشناسان شهرداری ابهامات بودجه را بررسی کرده و به یک نقطه مشترک برسند و پس از تأیید جهت بارگزاری در سامانه بودجه به شهرداری تحویل نماید.

۵ اسفند ۹۷، تنها جلسه شورا در خصوص بودجه شهرداری
وی اضافه کرد: شورای شهر در بهمن ماه سال گذشته در خصوص بودجه هیچ جلسه ای نداشته و فقط در پنجم اسفندماه با دعوت از کارشناسان شهرداری(بدون دعوت ازشهردار) جلسه ای در خصوص بودجه سال 1398 برگزار کرده است.
شهردار آب پخش اذعان داشت: در آن جلسه بدون بررسی پیشنهادات شهرداری شورای شهر با انجام تغییرات عمده در بودجه و حذف تعدادی از ردیف های ضروری بودجه از جمله دستمزد کارگران روز مزد، تعدادی از پروژه های شاخص مثل سیمان شهری و جاده سلامت و ارائه تعداد 28 پروژه که بدون در نظر گرفتن نظریات کارشناسی لحاظ شده بود.
 صمصامی تصریح کرد: در جلسه پنجم اسفندماه مصوبه ای مبنی بر تصویب بودجه تنظیم و به امضاء اعضای شورای شهر رسید و کارشناسان شهرداری به عنوان حضور در جلسه ذیل آن را امضاء کرده اند که امضاء آنان مبنی بر تایید مفاد جلسه نبوده و فقط به عنوان حضور در جلسه می باشد.

چرا شورا در جلسه تصویب بودجه در استانداری شرکت کرد؟
وی تصریح کرد: در این خصوص در 20 فروردین ماه سال جاری در دفتر مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری بر شهر نشستی با حضور اعضای شورای شهر، شهردار و کارشناسان شهرداری در خصوص تصویب بودجه شهرداری برگزار گردید، حال اگر بودجه سال 98 شهرداری آب پخش به تصویب رسیده چرا باید اعضای شورا در آن جلسه شرکت کنند؟
شهردار آب پخش اظهار داشت: در جلسه مذکور، نتیجه آن شد که پیشنهاد 2 میلیارد و 160 میلیونی افزایش بودجه پیشنهادی به یک میلیاردو 270 میلیون تعدیل شده و شورای شهر اولویت های هزینه ای خود را در قالب این مبلغ به شهرداری ارائه تا در بودجه گنجانده شود.
 صمصامی تصریح کرد: در تاریخ 25فروردین ماه سال جاری در این خصوص با شورا مکاتبه کردیم که شورای شهر به عنوان کردن این که بودجه شهرداری در تاریخ 5/12/1397 تصویب شده در این خصوص پیشنهاد جدیدی به شهرداری ارائه نکرد، شهرداری نیز از میان پروژه های پیشنهادی شورای شهر در جلسه 5/12/97 معادل مبلغ 1 میلیارد و 270 میلیون تومان پروژه هایی را که دارای اولویت بوده و قابلیت اجرایی داشته در بودجه لحاظ کرده و با افزایش بودجه به 14 میلیارد و یکصد میلیون تومان، بودجه مذکور را به شورا شهر ارسال کرده که شورای شهر باز هم با ذکر این که بودجه در تاریخ 5/15/97 تصویب شده از امضاء بودجه ارسالی خودداری کرده است.

عدم تصویب بودجه، عامل ایجاد مشکل برای شهرداری
وی ادامه داد: با توجه به این که حدود یک ماه از شروع سال های 98 می گذشت و عدم تصویب بودجه موجب بروز مشکلاتی در روند کارهای اجرایی شهرداری شده بود شهرداری درخواست دو دوازدهم بودجه را به شورا ارسال کرد که درخواست مذکور نیز مورد موافقت قرار نگرفت.
وی ادامه داد: شورای شهر مصوبه مذکور را به فرمانداری ارسال نموده و فرمانداری نیز با توجه به این که روز تصویب بودجه رعایت نشده مصوبه فوق را مغایر با قانون تشخیص داده است.
وی در توضیح افزود: بودجه شامل پیش بینی کلیه درآمدها و هزینه های شهرداری برای یک سال مالی می باشد که تمام صفحات آن می بایست به امضاء مسئول مالی شهرداری، شهردار و ریاست شورا برسد و ارسال یک برگ مصوبه بدون پیوست های تایید شده طرفین دارای اشکال قانونی است. 

مغایرت ۶۰ درصدی بودجه پیشنهادی شورا و شهرداری
شهردار آبپخش ادامه داد: ضمناً جلسه 5/12/1398 به عنوان تنها جلسه رسمی شورا در خصوص بررسی بودجه آن هم بعد از گذشت زمان قانونی بررسی بودجه، نشانگر عدم توجه هیأت رئیسه شورا به اهمیت بودجه در برنامه ریزی های شهرداری می باشد.
وی اظهار داشت: با توجه به عدم تصویب بودجه تا پایان سال 1397 و شروع سال مالی 1398، شهرداری درخواست یک دوازدهم بودجه از شورای شهر کرده که درخواست فوق به بهانه تصویب بودجه از طرف شورا رد شد.
وی تصریح کرد: ما نسبت به سال 1397 درخواست افزایش 34 میلیارد ریالی بودجه را پیشنهاد و شورای شهر نیز با افزایش2 میلیارد و یکصد و شصت میلیون تومانی بودجه سال 1398 را به مبلغ بیش از 15 میلیارد تومان رسانیده است.
وی گفت: در صورتی که بودجه مصوب سال 1397 معادل نه میلیارد و چهارصد میلیون تومان بوده است و این افزایش حدود 60 % علاوه بر مقایر بودن با بخشنامه بودجه 98 بوده از نظر کارشناسان شهرداری با شرایط فعلی غیر قابل وصول می باشد.
صمصامی اضافه کرد: بعد از آغاز سال جدید با فرمانداری دشتستان و استانداری بوشهر مکاتبات زیادی مبنی بر عدم تصویب بودجه داشته ایم.
 شهردار آب پخش افزود: در این خصوص بارها با فرمانداری و استانداری مکاتبه داشته ایم که مشکلات مالی و عدم اجازه هزینه کرد ممکن است موجب توقف خدمات شهرداری شود و به لحاظ نیاز به هزینه سوخت و تعمیر ماشین آلات علاوه بر توقف کارهای عمرانی بخش خدمات شهری و آتش نشانی با مشکل مواجه شود و در این خصوص با سرپرست فرمانداری جلسات متعددی نیز داشته ایم.

تغییر بودجه پیشنهادی توسط شورا، قابل قبول نبود
وی عنوان داشت: پس از مدتی سرپرست فرمانداری فرصتی یک هفته ای به شورای شهر به منظور تصویب بودجه داد که باز هم نتیجه ای در بر نداشت و دو یا سه روز قبل از برگزاری جلسه حل اختلاف استان نیز شورای شهر ضمن رایزنی با مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مقرر گردید بودجه را مصوب کننده تا جایی که روز پنجشنبه 19 اردیبهشت جلسه ای با کارشناس دفتر امور شهر آقای کاظمیان با آقای حسن صمصامی عضو شورای شهر جهت آنالیز بودجه برگزار گردید.
وی اذعان داشت: با نشستی که نماینده شورای شهر با مسئول مالی شهردای در روزجلسه گذشته (20/2/1398) برگزار کرد و پیشنهادات شورا مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه تغییرات اعمال شده به لحا عدم کارشناسی قابلیت اجرایی نداشته و لحاظ نشدن تعدادی از پروژه های پیشنهادی بر خلاف سیاست های کلی و خواسته های بحق شهروندان بوده، بودجه مذکور مورد موافقت شهرداری قرار نگرفت.

شنبه، آخرین فرصت تحویل بودجه بود
شهردار آب پخش خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه صبح روز شنبه هفته جاری(21/2/1398) (یک روز قبل از جلسه شورای حل اختلاف استان) آخرین فرصت تحویل بودجه سال 1398 آب پخش بود که متاسفانه انجام نشد و در نهایت علارغم تلاش های بسیار زیاد سرپرست محترم فرمانداری و معاون عمرانی استانداری و مدیر کل دفتر امور شهری جهت حل و فصل مشکلات بوجود آمده و تلاش جهت تصویب بودجه و فرصت های داده شده به هیأت رئیسه شورا در روز شنبه مورخ 21/2/98 جلسه شورای حل اختلاف استان رأی به انحلال شورا دارند.