×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  
اختصاصی دشتستان بزرگ/ در حاشیه یک جلسه جنجالی:

دشتستان بزرگ- محمد حسینی: در حالی به پایان دومین سال از عمر چهار ساله، پنجمین دوره شوراهای اسلامی کشور نزدیک می شویم ک زمزمه های انحلال شورای اسلامی شهر برازجان و آبپخش به گوش می رسد.
به همین جهت لازم و ضروری می بینم با تکیه بر دانش و تجربه عملی و کاری خود، مواردی را در این خصوص خدمت هم شهرستانی های عزیزم عرضه بدارم.

مطابق ماده ۲۵ آیین نامه مالی شهرداری ها: سندی تحت عنوان بودجه حاوی اطلاعات دسته بندی شده مربوط به برنامه ها، وظایف و فعالیت های مختلف در حوزه های فرهنگی، عمرانی، جاری و... به همراه برآورد تقریبی هزینه ای در هر یک از ردیف های بودجه می باشد که طبق ماده ۲۶ آیین نامه مذکور، توسط شهرداری تنظیم و مطابق ماده ۶۷ قانون شهرداری: نهایتا می بایست تا پایان دیماه به شورای شهر ارسال و شورای شهر نیز ملزم به بررسی، و نهایتا تصویب آن تا قبل از اسفند ماه هرسال می باشد.
حال طبق ماده ۹۱ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، چنانچه (شورا) ( منظور از شورا، همگی اعضای شورا بصورت متفق القول و یکدست می باشد) اقدامی خلاف قانون یا مصالح و منافع شهر مرتکب شوند، (بعنوان مثال: عدم تصویب بودجه شهرداری در فرجه قانونی) موضوع توسط فرماندار جهت انحلال شورا به هیات حل اختلاف استان ارجاع می گردد.
در حالی که طبق ماده ۹۲ همین قانون، چنانچه یک یا تعدادی از اعضای شورا (نه همگی اعضای شورا)، مرتکب قصوری شوند که به تبع آن قصور و اشتباه، موجبات توقف یا اخلال در انجام وظایف شورا، فراهم گردد، هیات حل اختلاف استان، مرتکب یا مرتکبین را به یکی از بندهای ۸ گانه ذیل محکوم می نماید.
۱ـ اخطار کتبی با درج در پرونده شورایی بدون اعلان عمومی.
۲ـ اخطار کتبی با درج در پرونده شورایی و اعلان عمومی.

۳ـ کسر از مبالغ دریافتی بابت عضویت در شورا (‌حقوق، حق‌الجلسه و عناوین مشابه) حداکثر تا یک سوم از یک ماه تا یک سال.

۴ـ محرومیت از عضویت در هیأت رئیسه و نمایندگی در شوراهای فرادست و عناوین مشابه حداقل به مدت یک سال.
۵ ـ سلب عضویت موقت از یک ماه تا یک سال.
۶ ـ سلب عضویت برای مدت باقیمانده دوره شورا.
۷ـ ممنوعیت ثبت نام در انتخابات شوراها برای مدت حداقل یک دوره.
۸ ـ سلب عضویت دائم از عضویت در شورا و ممنوعیت ثبت نام در انتخابات شوراها.
در خصوص شهر برازجان، آنچه که به نظر می رسد این است که همگی اعضای شورا بصورت هماهنگ و یکدست مرتکب توقف و اخلال در وظایف شورا نشده اند (برخلاف ماده ۷۱) بلکه اشتباه یک یا تعداد قلیلی از اعضای شورا باعث بروز این اشتباه و تخلف شده است. (موضوع ماده ۷۲) همانگونه که سال گذشته، مشابه همین اشتباه از شورای شهر برازجان سرزده بود.
علیهذا با توجه به وظیفه رئیس شورا در قانون، مبنی بر عهده دار بودن مسئولیت برگزاری جلسات و مکاتبات اداری، نمی توان قصور رئیس یا عده ای از اعضای مخالف با بودجه شهرداری را به پای کل اعضای شورا نوشت و شورای شهر ۱۳۵،۰۰۰ نفری برازجان را منحل کرد, شاید عده کثیری از شهروندان برازجانی به دلایل زیادی، از انحال شورا خرسند باشند لیکن مسئولین باید مصداق آیه لایجرمنکم شنأن قوم، اعدلو هو اقرب لتقوی عمل نمایند، چرا که به نظر می رسد این موضوع بیشتر شبیه به یک انتقام گیری سیاسی باشد تا یک برخورد قانونی.