×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۷  
اختصاصی دشتستان بزرگ/ پیگیری یک سوژه:

دشتستان بزرگ: جمعه بازار برازجان با ۱۰ سال سابقه که این روزها موجی از اخبار مبنی بر تعطیلی این بازار منتشر شده است.

به گزارش دشتستان بزرگ؛ بازارچه هفتگی شهر برازجان (جمعه بازار) در ورودی این شهر از سمت تنگستان قرار داشته و به عنوان یکی از بزرگترین بازارچه های هفتگی استان بوشهر، جمعه هر هفته میزبان چند صد غرفه دار و هزاران مشتری است.

بازارچه ای که حکایت جابه جایی آن به اوایل دهه 90 بر می گردد، دلیل اصلی آن نیز ترافیک ایجاد شده در ورودی شهر برازجان و نزدیک به همان محل بوده که گاها اعتراض مردم را به دنبال داشته است.

طی سه یا چهار سال گذشته برنامه ریزی مناسبی به جهت مرتفع نمودن این مشکل انجام گرفت، برنامه ای جعت اصلاح مشکلات این بازارچه محلی.

در همان سال، طبق برنامه ریزی صورت گرفته، جمعه بازار مقداری به سمت محله خضر پایین تر رفته و مکانی در پایین این بازارچه برای پارکینگ وسایل نقلیه ماشینی و مکانی در بالای آن برای پارکینگ وسایل نقلیه موتوری در نظر گرفته شد.

اقدامی که باعث می شد حجم ترافیک ایجاد شده در ورودی شهر برازجان و اطراف میدان کشاورز (جمعه بازار) به شدت کاهش یافته و شاهد کاهش ازدحام جمعیت در آن منطقه باشیم، حرکتی تاثیرگذار که کاهش نگرانی مردم و ایجاد فضایی آرام در اطراف جمعه بازار را به دنبال داشت.

تا مدتی وضعیتی بسیار متفاوت و رضایت بخش در آن منطقه از شهر برازجان حاکم بود.

متاسفانه پس از مدتی دست فروشانی جدید که غرفه ای در این بازارچه محلی نداشتند، با هجوم به پارکینگ های بالا و پایین جمعه بازار, عرصه را بر صاحبان وسیله نقلیه تنگ کرده و با مدیریت غلط بازارچه، این رفتار و حرکت اشتباه ادامه دار شد، به نحوی که به جای جلوگیری از این رویداد، پس از مدتی پیمانکار این بازارچه با چاپ قبض و رسید، دریافت هزینه روزانه از دست فروشان را آغاز کرد.

امری که پس از مدتی باعث ترغیب و هجوم بیشتر دستفروشان به آن محل و حذف پارکینگ های جمعه بازار شد، رویدادی که می توان بزرگ ترین اشتباه آن را صدور قبض و دریافت وجه از دستفروشانی که فاقد غرفه بوده دانست.

عملا پایین رفتن جمعه بازار و ایجاد هر دو پارکینگ با چنین رخدادی بی نتیجه ماند.

این ماجرا زمانی بحرانی تر شد که پیمانکار مربوطه، از تمامی فروشندگان اطراف میدان جمعه بازار و خیابان 50متری (در دوطرف این خیابان) هزینه روزانه گرفته و به آنان قبض دریافت وجه داد، موضوعی که باعث شد دستفروشان، ماهی فروشان و فروشندگان تره بار با این بهانه که هزینه اجاره را داده اند، روز به روز به هجوم بیشتر خود در اطراف میدان کشاورز و در خیابان 50متری ادامه داده و کار خود را قانونی بدانند.

کاری به قانونی بودن و یا نبودن پیمانکار مذکور نداشته اما موضوعات مطرح شده گوشه ای از اشتباهات مدیریتی چند سال گذشته این بازارچه هفتگی بود، اشتباهاتی که در سال های اخیر ناراحتی و گلایه بسیار مردم را به دنبال داشته و اکنون عرصه را بر مدیران اجرایی شهر برازجان تنگ کرده و در نهایت باعث صدور دستور جمع آوری این بازارچه شد.

طی روزهای گذشته یک بنر، نزدیک به محل ورودی جمعه بازار نصب شده است:

اطلاعیه
بدین وسیله به اطلاع می رساند به استناد مصوبه شورای تامین شهرستان دشتستان مبنی بر تعطیلی مکان فعلی جمعه بازار، لذا از تاریخ 98/2/31 این مکان تعطیل می باشد.
مکان جدید جمعه بازار متعاقبا اعلام می گردد.

با مطالعه این بنر قطعا اولین موردی که در کنار تعطیلی جمعه بازار ذهن خواننده را درگیر کرده بی کار شدن کسبه این بازارچه است که گاها افراد بسیاری با فروش روزهای جمعه هر هفته، مخارج خانواده خود را تامین می کردند و قطعا در این وضعیت بد اقتصادی جامعه، ممکن است به مشکل جدی برخورده و ناراحتی بسیاری به دنبال داشته باشد، چرا که گویا خبری از مکان جدید جمعه بازار هم نیست.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با دشتستان بزرگ، گفت: شورای تامین دشتستان جلسه ای تشکیل داده و به شهرداری برازجان نامه ای مبنی بر تعطیلی این بازارچه هفتگی ارسال کرده است.

وی افزود: شهرداری نیز اعلام کرده که توانایی جابه جایی را نداشته و مکانی برای این کار در دست نداریم، شورای تامین در پاسخ نامه ای زده که در آن اعلام شده در تاریخ مذکور جمعه بازار تعطیل شده, تا در آینده، مکانی جدید برای آن در نظر گرفته شود.

این منبع آگاه ضمن اشاره به این که چندین ماه است که قرار داد پیمانکار جمعه بازار با شهرداری برازجان به اتمام رسیده اضافه کرد: به دلیل نامعلوم بودن زمان جابه جایی این بازارچه، قرارداد جدیدی منعقد نشده است.

وی اذعان داشت: شهرداران سابق نیز به دنبال جا به جایی این مکان بوده اما متاسفانه مکانی مناسب با چنین حجمی پیدا نشده و جا به جایی این مکان در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.